www.yazilimadam.com

C# Form Toolbox

Button: Herhangi bir iş yaptırmak için kullanılan araçtır.

CheckBox: Bu aracı kullanıcıya birden fazla seçenek sunduğunuz zamanlarda tercih edebilirsiniz. Örneğin: Beğendiğiniz spor dallarını seçiniz denildiğinde, Futbol, Basketbol, Voleybol, Yüzme, Trekking için birer checkbox eklerseniz, böylelikle kullanıcıya hepsini seçme veya hiçbirisini seçmeme şansını tanımış olursunuz

ComboBox: Diyelim ki yaşadığınız şehrin o günkü hava durumunu öğrenmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken ilgili siteye girip şehrin ismini seçip göster butonuna tıklamaktır. İşte bu senaryo için ComboBox ekleyip başlığını “Şehir Seçiniz” olarak değiştirirsiniz ve kullanıcı tıkladığında tüm şehirler alt alta gelecek şekilde listelenir.

ContextMenuStrip: Mouse ile masa üstünde veya bir web sitesinde sağ tıkladığınızda farklı menüler açılır. Sizde isteğinize göre bu aracı kullanarak sağ tıklanıldığında açılacak menüleri tasarlayabilirsiniz.

DateTimePicker: Başlangıçta tek bir satır olarak görünen bu araç, tıklandığında tam bir takvim olur ve seçilen tarihi tek satırda gösterir. Sizde seçilen tarihi istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

GroupBox: Severek kullandığım araçlardan bir tanesidir. Nedeni ise eklediğiniz araçları gruplayıp başlığını da belirleyebilmenizdir. Uygulamalarımda sık sık göreceksiniz.

Label: Bu aracı kullanarak kullanıcıları bilinçlendirebilirsiniz. Örneğin, kullanıcı adı girilmesi gereken TextBox‟ın sol tarafına bir Label ekleyerek “Text” özelliğini “Kullanıcı Adı:” olarak düzenlediğinizde kullanıcı TextBox a ne yazılacağını anlamış olur. Dahası uygulamanız çalışırken de Label‟ın yine Text özelliğinde istediğiniz bilgiyi gösterebilirsiniz.

Listbox: Bu aracın ComboBox‟dan farkı eklenenleri alt alta gösterebilmesidir.

NumericUpDown: Bu araç ile kullanıcıya sayı seçtirmenize yarar. Kullanıcının seçtiği sayıya codebehind kısmında ulaşmak için “Value” özelliğinden yararlanabilirsiniz.

OpenFileDialog: Bir foruma üye olurken sizden avatar seçmeniz istenir. Avatar seç butonuna bastığınızda bir pencere açılır ve bilgisayarınızdan istediğiniz resmi seçersiniz. Bu işlemi yapmak için OpenFileDialog kullanılabilecek alternatiflerden birisidir.

Panel: Kullanımı GroupBox ile aynıdır. Farkı ise başlık veremezsiniz. Sadece araçları gruplayabilirsiniz. 

PictureBox: Avatarınızı seçtikten sonra size avatarın önizlemesi gösterilir. Bunu da PictureBox ile yapabilirsiniz. Kısaca, bu araç ile resimleri gösterebilir, hatta Timer kullanarak Slide Show‟lar hazırlayabilirsiniz.

ProgressBar: Bu aracı Windows kullananlar bilgisayarın her açılışında beklemek zorunda olduklarından çok iyi bilirler. Buradaki amaç kullanıcıya o anda yapılmakta olan işlemin durumunu % şeklinde bildirmektir; dahası istenirse her oran için ayrı bir mesaj verilebilir.(Örnek: Şuanda sistem bileşenleri yükleniyor…)

RadioButton: CheckBox ile birçok seçeneği seçebiliyorken bu araç ile sadece tek bir seçeneği işaretleyebilirsiniz. Örneğin: Nerelisiniz? Sorusunun cevabı bir tanedir. 

SplitContainer: Bu aracı kullanarak Formu parçalara ayırabilirsiniz. Bu şekilde tasarım daha anlaşılır bir hale gelecektir. 

TabControl: Bu araç size aynı form içinde birden fazla pencere oluşturma imkânı sağlar. Bunu bir önekle açıklayalım. Diyelim ki bir kütüphanede çalışıyorsunuz. Göreviniz ise database‟e kitap eklemek ve gerek duyulmayanları silmek. Bu iki işlemin işleyişleri farklı olduğundan iki farklı Form gerekecektir. Ancak bunun yerine TabControl kullanarak tek Formu iki veya daha fazla sayfaya bölerek gerekli olan işlemleri ekleyebilir belki de ilerde güncelle, ara gibi uygulamaları da ekleme ihtiyacınıza çözüm olabilir.

Alıntıdır.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir